Podwójny triumf Porsche w deszczowych kwalifikacjach

Laurens Vanthoor wywalczył pole position do niedzielnego wyścigu IMSA Championship na torze Virginia International Raceway. W klasie GT Daytona najlepszy był Zach Robichon z Pfaff Motorsports.

Belg na trzy minuty przed końcem sesji wykręcił 1:40,630, po czym zrezygnował z próby poprawienia swojego wyniku. Reprezentant Porsche pozostał na czele, lecz różnicą zaledwie 0,078 sekundy – tyle zabrakło, aby pole position odebrał mu Jan Magnussen. Trzeci był Ryan Briscoe z wynikiem 1:40,786.

Zespołowy kolega Vanthoora Nick Tandy uderzył w bandę, lecz nie wpłynęło to na końcową klasyfikację. Zwycięzca z poprzedniego sezonu na torze VIR Connor De Phillippi pojedzie jutro z ostatniego, bo ósmego pola, obok Johna Edwardsa w drugim BMW.

Podczas kwalifikacji była mokra i śliska nawierzchnia. W początkowych minutach rywalizacji Frankie Montecalvo w AIM Vasser Sullivan #12 obrócił się wypadł z toru. Chwilę później białe Ferrari Coopera MacNeila o mały włos znalazłby się na bandzie.

Kiedy ekipy GT Daytona coraz śmielej poczynały sobie na torze, o walkę o pierwsze pole startowe walczyły oba Lexusy ekipy AIM Vasser Sullivan, Acura zespołu Meyer Shank Racing #86 czy kanadyjska ekipa Pfaff Motorsports #9 wystawiająca Porsche. W początkowej fazie dobrze radził sobie Corey Lewis w mistrzowskim zespole z poprzedniego roku w kategorii GTD – Paul Miler Racing #48.

Ostatecznie z czasem 1:45,826 z pierwszego pola wystartuje Zacharie Robichon z Pfaff Motorsports #9. Najlepszy rezultat uzyskał na ostatnim pomiarowym kółku. Obok niego stanie Frank Montecalvo w Lexusie #12, uzyskując wynik 1:46,150, pomimo iż na samym początku kwalifikacji Amerykanin wypadł z toru. Trzecią lokatę uzyskał Richard Heistand w drugim Lexusie, tracąc do lidera 0,698 sekundy. Czwarte miejsce w kwalifikacjach zdobył Trent Hindman z czasem 1:46,697. Liderzy klasyfikacji generalnej w swojej kategorii tym samym pojadą z 2 linii.

Przyzwoicie zaprezentowała się debiutantka w drugim samochodzie Meyer Shank Racing. Alice Powell na ostatnim pomiarowym kółku zaliczyła wynik 1:48,398 i brytyjski duet Acury pojedzie jutro z miejsca piątego.

Wyścig odbędzie się w niedzielę o 19:30.

Wyniki kwalifikacji

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league