W dniach 3–5 maja w Lexington w stanie Ohio, zespoły DPi, LMP2, GTLM oraz GTD będą walczyć o najlepsze lokaty podczas weekendu Sports Car Challenge at Mid-Ohio. Wyścig będzie trwać 2 godziny i 40 minut.

Kompleks Mid-Ohio Sports Car Course jest obiektem o powierzchni blisko 3,3 hektarów posiadający dwa konfiguracje torów: dłuższą 15-zakrętową wersją o długości 3,86 km, oraz krótszą pętlą z 13 zakrętami, która ma 3,63 km. Położony blisko 100 kilometrów od Columbus tor wyścigowy określany jest jako „najbardziej konkurencyjny w Stanach Zjednoczonych”.

Co roku tor w Lexington gości różnorodne lokalne, regionalne oraz krajowe imprezy wyścigowe dla amatorów, jak i dla zawodowców. Siedzibę ma też tutaj szkoła Mid-Ohio, która oferuje ponad 20 kursów jazdy dla nastolatków stawiających swoje pierwsze kroki w wyścigach. Tor został otwarty w roku 1962. W zeszłym sezonie na tym obiekcie triumfował duet amerykańsko-brazylijski Taylor/Castroneves w Acura Team Penske #7 dając tym samym pierwsze zwycięstwo producentowi Acura po powrocie w kategorii DPi.

Po trzech wyścigach liderem klasyfikacji generalnej w kategorii DPi pozostał zespół Action Express Racing #31 mając na koncie 92 punkty. Pipo Derani i Felipe Nasr w poprzednim wyścigu na torze Long Beach zajęli ostatecznie 6 miejsce, pomimo błędu podczas pit-stopu oraz kary przejazdu przez boksy. Tuż za brazylijskim duetem Cadillaca, ze stratą 2 punktów plasuje się zespół Acura Team Penske w składzie Hélio Castroneves oraz Ricky Taylor.

Trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej zajmuje zwycięzca z poprzedniej rundy Action Express Racing #5. Filipe Albuquerque i João Barbosa zainkasowali 35 punktów, tym samym łącznie posiadając 89 punktów. Blisko jest również zespół Wayne Taylor Racing #10 mając po 3 wyścigach 88 punkty. Zwycięzcy Daytona 24h z tego roku będą się chcieli zrewanżować po nieudanym sprincie w Long Beach, gdzie początkowo Jordan Taylor dostał karę przejazdu przez boksy za wyprzedzanie pod żółtymi flagami, a później Renger van der Zande otarł się o betonową ścianę i holender musiał przedwcześnie zakończyć zawody swojego zespołu.

W klasie GT Le Mans na dwóch pierwszych miejscach plasują się dwa samochody Porsche GT Team. Na trzy zorganizowane wyścig, dwa padły łupem niemieckiej marki. W poprzedni weekend wyścigowy lepsze okazało się Porsche 911 RSR #912. Earl Bamber oraz Laurens Vanthoor zgromadzili łącznie 91 punktów. Drugie miejsce fabrycznego zespołu Porsche #911 w duecie Pilet/Tandy osiągnęli 87 punkty.

Tyle samo punktów posiadają kierowcy Jan Magnussen i Antonio Garcia w Corvette #3, jednakże nie wygrali oni żadnego wyścigu, gdy Porsche #911 ma na koncie jedną wygraną podczas 12h Sebring. 7 punktów straty notuje pierwszy z Fordów GT, z kolei zwycięzca Daytona 24h z tego roku Connor de Phillippi posiada 83 punkty.

Ponieważ GT Daytona oraz LMP2 nie startowały w Long Beach to dorobek punktowy nie zmienił się w obu przypadkach. Wciąż na prowadzeniu jest zespół GRT Grasser Racing Team #11 wygrywając 2 wyścigi, choć po tym weekendzie wyścigowym zmieni się na pewno lider klasyfikacji generalnej w tej klasie. Drugi zespół AIM Vasser Sullivan #12 wystawiający Lexusa RC F GT3 ma 54 punkty, a więc 16 punków straty do pierwszej pozycji. 16 punktów różnicy jest też między drugim zespołem w klasyfikacji generalnej, a dziesiątym zespołem GTD.

W kategorii LMP2 mamy dwa samochody Oreca. Jeden prototyp zespołu Performance Tech Motorsports #38 prowadzi z przewagą 7 punktów nad drugim PR1 Mathiasen Motorsports #52.

Dojdzie też do paru zmian na ten weekend wyścigowy. Od Mid-Ohio kierowcy i zespoły GTD będą klasyfikowani w nowej klasyfikacji Michelin Sprint Cup, która składać się będzie z 7 rund. Dodatkowo na te wyścigi dojdą nowe zespoły – kanadyjski Compass Racing #76 wystawiający nowy samochód w serii McLaren 720S GT3 oraz amerykański Lone Star Racing #74 w Mercedesie-AMG GT3. Dodatkowo w prototypie Mazdy #55 nie pojedzie Harry Tincknell, a amerykański kierowca wyścigowy IndyCar Ryan Hunter-Reay. Do niemieckiego zespołu 27-latek z Exeter powróci podczas sprintu na torze Detroit.

Kwalifikacje do wyścigu Acura Sports Car Challenge at Mid-Ohio odbędą się w sobotę o godzinie 17:30 czasu środkowoeuropejskiego, zaś start do wyścigu zaplanowany jest na godzinę 19:30 w niedzielę.

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race