Finał sezonu IMSA – Zapowiedź Petit Le Mans

Finał sezonu IMSA – Zapowiedź Petit Le Mans Honda

W dniach 6-9 października odbędzie się finał sezonu 2017 w serii IMSA na torze Road Atlanta. Jest to szczególny wyścig, gdyż finał tutaj będzie miało nie tylko sezon IMSA, ale i North American Endurance Cup.

Road Atlanta to tor położony w miasteczku zwanym Braselton w stanie Georgia. Swój debiut zaliczyło w roku 1970 w serii Can-Am (czyli odpowiednik dzisiejszej IMSA). Ma ono długość 4 kilometrów oraz posiada 12 zakrętów. Rekord toru wynosi 1:06,242 wykręcony przez Stéphane’a Sarrazina w Peugeocie 908 HDi w 2008 roku.

W 10 godzinnym klasyku wystartuje 39 załóg – 10 prototypów, 3 prototypy klasy PC, 9 samochodów GTLM oraz 17 aut GTD. Nowością jest wystawienie przez zespół Penske samochodu Oreca LMP2 (w przyszłym roku będzie to Acura DPi). Powraca również do ścigania Rebelion Racing z numerem 13. Kolejnym dodatkowym zespołem, który wystartuje w Petit Le Mans będzie Montaplast by Land-Motosport w Audi R8 LMS. Kierowcą w tym zespole został znany z Porsche Supercup Connor De Phillippi.

W tym wyścigu nie zabraknie również gwiazd z innych serii wyścigowych – począwszy od wspomnianego wcześniej De Phillippiego, poprzez gwiazdy IndyCar (Simon Pagenaud z Team Penske, Ryan Hunter-Reay z Wayne Taylor Racing), kierowców WTCC (Nicky Catsburg w BMW Team RLL czy Alessandro Balzan w Scuderia Corsa), aż do byłych kierowców Formuły 1 (Bruno Senna z Tequilla Patron ESM czy Nick Heidfeld z Rebelliona).

Jest to też pożegnanie klasy Prototype Challenge. Z tej chociażby klasy wyłaniały się takie zespoły jak JDC-Miler czy Core Autosport, które z mniejszym lub większym powodzeniem ścigają się w innych klasach IMSA Championship.

W klasyfikacji generalnej prototypów teoretycznie wciąż wszystko jest do rozstrzygnięcia, lecz Ricky i Jordan Taylor musieliby nie pojawić się na starcie, by przegrać tytuł mistrzowski. Zagrozić im mogą tylko dwa inne Cadillacki od Action Express – w tym obrońcy tytułu Eric Curran i Dane Cameron – oraz Stephen Simpson i Misha Goikhberg z JDC-Miller Motorsport.

W klasyfikacji GTLM na prowadzeniu są Jan Magnussen i Antonio Garcia z Corvette #3, lecz w 20-punktowym odstępnie (przy 36 do zdobycia) znajdują się Ryan Briscoe i Richard Westbrook z Forda #67 oraz Alexander Sims i Bill Auberlen z BMW #25 – ci ostatni będą w ten weekend startować w barwach honorujących Auberlena, dla którego będzie to 400. występ za kierownicą BMW.

W klasie GTD faworytami do swojego drugiego z rzędu (i trzeciego dla zespołu Scuderia Corsa) mistrzostwa są Alessandro Balzan i Christina Nielsen, którzy mają 26-punktową przewagę nad Jeroenem Bleekemolenem, który jako jedyny ma jeszcze szansę na odebranie im trofeum. Dla Balzan i Nielsen będzie to pożegnanie z zespołem Scuderia Corsa, który nie będzie mógł ich zatrzymać z przyczyn budżetowych.

Trzeci w klasyfikacji, ze stratą 14 punktów do Bleekemolena, znajduje się Jens Klingmann z Turner Motorsport. Kolejne dziewięć punktów z tyłu są Andy Lally i Katherine Legge z Acury, którzy mają punkt przewagi nad Patrickiem Lindseyem, który to o trzy punkty wyprzedza Lawsona Aschenbacha i Andrew Davisa ze Stevenson Motorsport, dla którego będzie to ostatni występ w IMSA.

Jedynie w klasie Prototype Challenge tytuł powędrował już do Patricio O’Warda i Jamesa Frencha z Performance Tech Motorsport, którzy wygrali wszystkie dotychczasowe wyścigi i pole position. Równie bezpieczny na drugim miejscu jest Don Yount, a o trzecie miejsce mogą jeszcze powalczyć Baddy Rice i Gustavo Yacamán.

Kwalifikacje odbędą się w piątek o godzinie 22 polskiego czasu, a dziesięciogodzinny wyścig rozpocznie się w sobotę o godzinie 16:30.

Redakcja

Informacje

Partnerzy ŚwiatWyścigów.pl

rally and race 4kolka