Ściganie w Alton – zapowiedź GT Challenge w Wirginii

Ściganie w Alton – zapowiedź GT Challenge w Wirginii Ford Chip Ganassi Racing

W ten weekend IMSA Championship powraca do ścigania. Tegoroczna, trzecia edycja Michelin GT Challenge odbędzie się na torze Virginia International Raceway ulokowanym w Alton w stanie Wirginia.

W sezonie 2016 zwyciężyła Corvette’a #3 (za sterami Jan Magnussen oraz Antonio Garcia) w kategorii GT Le Mans, z kolei w kategorii GT Daytona zwyciężyło Lamborghini Huracan GT3 zespołu Paul Miller Racing #48 w składzie Bryan Sellers oraz Madison Snow. Podobnie jak podczas rundy w Lime Rock, w rywalizacji aut GT nie będą przeszkadzać prototypy.

W tym roku ciężko określić kto będzie zwycięzcą w GTLM, jak i w klasie GTD. Zwycięzcy z Road America Joey Hand i Dirk Muller w Fordzie #66 są na drugim miejscu w klasyfikacji generalnej i depczą po piętach zeszłorocznym zwycięzcom tego wyścigu, czyli Corvette #3. Dodatkowo do gry wróciło BMW, które uzyskuje teraz bardzo przyzwoite rezultaty (zwycięstwo w Watkins Glen i Mosport). W Porsche także można upatrywać kandydatów do zajęcia wysokiego miejsca – załoga #912 była druga w ostatnim wyścigu, a załoga #911 odniosła pierwsze zwycięstwo dla nowego modelu w Lime Rock. Dodatkowo do serii powraca Ferrari 488 GTE zespołu Risi Competizione.

Klasa GT Daytona to wciąż wielka niewiadoma. Prowadzi zespół Scuderia Corsa #63 w składzie Christina Nielsen i Alessandro Balzan, ale tuż za nimi jest Mercedes-AMG zespołu Riley Motosports #33. Po znakomitym początku dla drugiej z tych załóg, dalsza część sezonu nie układała się najlepiej. Broniący tytułu Nielsen i Balzan po raz kolejny pokazują z kolei, że można wspiąć się na szczyt klasyfikacji bez odniesienia ani jednego zwycięstwa, za to prezentując równą i solidną formę.

Z całkiem dobrej strony ukazuje się zespół Turner Motosport #96, który odniósł zwycięstwo podczas ostatniego wyścigu w Road America. Jeśli w ekipie BMW wciąż istnieją aspiracje do mistrzowskiego tytułu, muszą wspiąć się na wyżyny swoich możliwości, bowiem zajmują w tym momencie piąte miejsce.

Zeszłoroczny zwycięzca Michelin GT Challenge Bryan Sellers i Madison Snow w Lamborghini #48 są w klasyfikacji generalnej na miejscu 8. i raczej ciężko będzie im myśleć nad powtórzeniem zeszłorocznego sukcesu. Wysoko znajduje się również Audi R8 zespołu Stevenson Motosport #57. Lawson Aschenbach i Andrew Davis potrafią zagrozić czołówce, o czym świadczą ostatnie wyniki, w tym zwycięstwo w Kanadzie. Wciąż groźna jest Acura NSX GT3 #93 z Katherine Legge i Andym Lallym na pokładzie – dwa zwycięstwa z rzędu plasują zespół Michaela Shanka na miejscu 4. w klasyfikacji generalnej klasy GTD.

Na torze Virginia International Raceway wyścig będzie trwał tradycyjnie 200 minut. Po tej rundzie dowiemy się trochę więcej – czy ktoś odskoczy od stawki, czy raczej kto inny się zbliży? Możliwości jest wiele. Kwalifikacje odbędą się w sobotę o godzinie 18, a wyścig w niedzielę o 19:30.

Redakcja

Informacje

Partnerzy ŚwiatWyścigów.pl

rally and race 4kolka