Pierwsze zwycięstwo Acury, Taylorowie kontynuują serię

Pierwsze zwycięstwo Acury, Taylorowie kontynuują serię IMSA

Ricky i Jordan Taylorowie odnieśli zwycięstwo w 100-minutowym wyścigu IMSA Championship na ulicach Belle Isle Park w Detroit. Po wypadku z kwalifikacjach, liderzy klasyfikacji generalnej musieli startować z końca stawki prototypów. Swoje pierwsze zwycięstwo w klasie GTD odniósł zespół Michael Shank Racing.

Prowadzenie po starcie z pole position wystartował Christian Fittipaldi w Cadillaku od Action Express Racing. Na drugie miejsce awansował Misha Goikhberg z JDC-Miller Motorsports, który wyprzedził Erica Currana w trzecim zakręcie. Po starcie z 12. pola, Ricky Taylor już na koniec pierwszego okrążenia zdążył przebić się na siódme miejsce.

W klasie GTD liderem po starcie pozostał zdobywca pole position Lawson Aschenbach, który wyprzedził jeden z prototypów PC i w szybkim tempie zaczął odjeżdżać od Katherine Legge, której ten sam manewr zajął kilka kolejnych minut – gdy to się stało, pozostała część stawki zaczęła tracić cierpliwość. Zyskał na tym Daniel Morad, który popisał się znakomitym manewrem i w ciągu dwóch zakrętów awansował z piątego na trzecie miejsce – wkrótce stracił je jednak na rzecz Bryana Sellersa.

Jedyna neutralizacja wyścigu nadeszła po 23 minutach z powodu dwóch oddzielnych incydentów – lider klasyfikacji generalnej GTD Ben Keating uderzył w barierę w ósmym zakręcie i stracił jedno z kół, a w trzecim zakręcie zderzyli się Kenny Habul i Renger van der Zande – cała trójka zakończyła w ten sposób swój wyścig.

Pod neutralizacją, cała stawka zjechała do boksów. Wśród prototypów, na prowadzenie wyszedł w ten sposób Dane Cameron, który przejął po Curranie Cadillaka #31. Wyjechał on na tor przed swoim zespołowym kolegą João Barbosą w #5. Świetnym pit-stopem popisał się zespół Wayne Taylor Racing, wysyłając swojego drugiego kierowcę Jordana Taylora na trzecie miejsce, przed Joëla Millera i Tristana Nuñeza w Mazdach oraz Stephenem Simpsonem w Orece od JDC-Miller.

O ile prototypy musiały zjechać do boksów jeszcze raz w trakcie wyścigu, auta GTD zaliczyły pod neutralizacją swój jedyny postój. Najszybciej swój pojazd obsłużył zespół #93 od Michael Shank Racing, wysyłając Andy’ego Lally’ego na prowadzenie w klasie. Drugie miejsce objął Mathieu Jaminet w Porsche #28 (który chwilę później dostał karę za potrącenie klucza do kół), a za nim znaleźli się Alessandro Balzan w Ferrari #63 i Andrew Davis, w dominującym przez pierwszą część wyścigu Audi #57.

Wyścig został wznowiony po 43 minutach i od razu znakomitym manewrem popisał się Miller, który w przeciągu dwóch zakrętów wyprzedził Taylora i Barbosę, awansując na drugą lokatę. W klasie GTD Jeff Segal wyprzedził Madisona Snowa w walce o czwarte miejsce.

O losie wyścigu prototypów zadecydowały pit-stopy – Nuñez i Barbosa zjechali jako pierwsi z czołówki, na 45 minut przed końcem. Nieco później na swoje zjazdy zdecydowali się Simpson i Jordan Taylor. Na tej sekwencji znów zyskał Taylor, przesuwając się na drugie miejsce, przed Millera i Barbosę. Prowadzący Cameron pozostawał na torze aż do 78. minuty, lecz pomimo krótkiego postoju wrócił na tor za Taylorem, który zyskał kilkanaście sekund na torze.

Po objęciu prowadzenia, Taylor pomknął po swoje piąte zwycięstwo w sezonie. Cameron musiał zadowolić się drugim miejscem, a swoje pierwsze tegoroczne podium wywalczył Miller. O czwarte miejsce z Barbosą walczył Miller, lecz w skutek zbyt optymistycznego ataku w pierwszym zakręcie obrócił się i został wyprzedzony przez Nuñeza.

W klasie GTD całą drugą część wyścigu pewnie prowadził Lally, który dał Acurze pierwsze zwycięstwo w IMSA Championship, przyjeżdżając na metę ponad dwie sekundy przed Balzanem. W skutek problemu z układem napędowym w swoim Audi, trzecie miejsce musiał oddać Davis. W ten sposób na trzecią lokatę awansował Jeff Segal w Acurze #86, lecz popełnił on błąd na trzy minuty przed końcem, na czym skorzystali Snow i Jens Klingmann.

W klasie PC zwycięstwo z przewagą okrążenia nad najbliższymi rywalami odnieśli James French i Patricio O’Ward.

IMSA Championship powróci w pierwszy weekend lipca, wraz z 6-godzinnym wyścigiem na torze Watkins Glen.

P Nr Kierowcy Klasa Zespół   Rezultat
1 10
Ricky Taylor
Jordan Taylor
P Wayne Taylor Racing 65 okr.
2 31
Dane Cameron
Eric Curran
P Whelen Engineering Racing + 4,948
3 70
Tom Long
Joël Miller
P Mazda Motorsports + 34,502
4 5
João Barbosa
Christian Fittipaldi
P Mustang Sampling Racing + 40,007
5 55
Tristan Nuñez
Jonathan Bomarito
P Mazda Motorsports + 42,611
6 85
Misha Goikhberg
Stephen Simpson
P JDC-Miller Motorsports + 1:19,319
7 22
Ed Brown
Johannes van Overbeek
P Tequila Patrón ESM + 1:19,995
8 38
James French
Patricio O'Ward
PC Performance Tech Motorsports + 1 okr.
9 26
Tomy Drissi
Bruno Junqueira
PC BAR1 Motorsports + 2 okr.
10 20
Don Yount
Ryan Lewis
PC BAR1 Motorsports + 3 okr.
11 93
Andy Lally
Katherine Legge
GTD Michael Shank Racing + 3 okr.
12 63
Christina Nielsen
Alessandro Balzan
GTD Scuderia Corsa + 3 okr.
13 48
Bryan Sellers
Madison Snow
GTD Paul Miller Racing + 3 okr.
14 96
Bret Curtis
Jens Klingmann
GTD Turner Motorsport + 3 okr.
15 86
Jeff Segal
Oswaldo Negri Jr
GTD Michael Shank Racing w/Curb-Agajanian + 3 okr.
16 14
Scott Pruett
Sage Karam
GTD 3GT Racing + 3 okr.
17 15
Robert Alon
Jack Hawksworth
GTD 3GT Racing + 3 okr.
18 54
Jonathan Bennett
Colin Braun
GTD CORE autosport + 3 okr.
19 73
Patrick Lindsey
Jörg Bergmeister
GTD Park Place Motorsports + 3 okr.
20 28
Daniel Morad
Mathieu Jaminet
GTD Alegra Motorsports + 3 okr.
21 16
Corey Lewis
Jeroen Mul
GTD Change Racing + 4 okr.
22 50
Cooper MacNeil
Gunnar Jeannette
GTD Riley Motorsports-WeatherTech Racing + 5 okr.
23 2
Scott Sharp
Ryan Dalziel
P Tequila Patrón ESM + 9 okr.
24 57
Lawson Aschenbach
Andrew Davis
GTD Stevenson Motorsports + 22 okr.
25 90
Marc Goossens
Renger van der Zande
P VisitFlorida Racing + 47 okr.
26 33
Ben Keating
Jeroen Bleekemolen
GTD Riley Motorsports-Team AMG + 48 okr.
27 75
Tristan Vautier
Kenny Habul
GTD SunEnergy1 Racing + 50 okr.
  52
Kenton Koch
Ryan Lewis
P PR1/Mathiasen Motorsports  
Tomasz Kubiak

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja

Informacje

Partnerzy ŚwiatWyścigów.pl

rally and race 4kolka