Popisowe zwycięstwo braci Taylorów

Popisowe zwycięstwo braci Taylorów Cadillac

Ricky i Jordan Taylorowie pozostają niepokonani w tegorocznych IMSA Championship. Kierowcy zespołu Wayne Taylor Racing sięgnęli po swoje czwarte z rzędu zwycięstwo, dając pokaz swojej dominacji na torze Circuit of the Americas. W klasie GTLM triumfowało Corvette.

Po tym, jak Ricky Taylor zdominował piątkowe kwalifikacje, zwycięstwo wydawało się już tylko formalnością. Starszy z braci utrzymał prowadzenie po starcie i w szybkim tempie oddalał się od stawki, momentami nawet o dwie sekundy na okrążeniu. Kontrolował on wyścig aż do 53 przed jego końcem, kiedy oddał on Cadillaka nr 10 w ręce swojego brata Jordana. Ten dokończył dzieła swojej ekipy i przyjechał na metę 18 sekund przed Danem Cameronem z Action Express, mimo że ostatni restart nastąpił na zaledwie pięć minut przed metą.

Sprawcą późnej neutralizacji był Ryan Dalziel w Nissanie #2 od Tequila Patrón ESM. Brytyjczyk w ostatniej pół godzinie wyprzedził Stephena Simpsona w walce o trzecie miejsce i wydawało się, że zmierza po pewne podium, gdy z jego auta zaczął wydobywać się dym. Dalziel został „wymachany” czarno-pomarańczową flagą, lecz zanim zdążył zjechać do boksów, początkowo niewielki pożar rozprzestrzenił się na całą komorę silnika, a następnie tylną sekcję pojazdu. Dalziel zaparkował swój prototyp tuż przy stanowisku sędziów, co nie tylko pozwoliło obsłudze toru na szybką interwencję, ale i równie sprawne usunięcie uszkodzonego auta z toru i przywrócenie zielonej flagi.

Startujący z trzeciego pola Eric Curran w Cadillaku nr 31 skorzystał na problemach Johannesa van Overbeeka w siostrzanym Nissanie #22, który musiał wykonać nieplanowany pit-stop po kolizji z Kennym Habulem w Mercedesie #75. Curran następnie oddał samochód w ręce Dane’a Camerona, który dowiózł go do mety na drugim miejscu, przed drugim Cadillakiem ekipy Action Express, prowadzonym przez Christiana Fittipaldiego i João Barbosę. Walczący do samego końca Simpson w Orece zespołu JDC-Miller (dzielący ją z Mishą Goikhbergiem) był ostatnim z czwórki kierowców, którzy ukończyli wyścig na okrążeniu lidera – resztę stawki pokonały bowiem problemy techniczne.

Stawka znacząco przerzedziła się także w klasie GTLM, lecz zupełnie z innego powodu – już na starcie doszło bowiem do karambolu, który wywołał pierwszą neutralizację wyścigu.

Dirk Müller w Fordzie #66 uderzył w tył startującego z drugiej pozycji Giancarlo Fisichellę w Ferrari #62, który to wpadł na Ryana Briscoe w Fordzie #67 oraz Tommy’ego Milnera w Corvette #4. W zamieszaniu ucierpiał również Wolf Henzler w Porsche #912, co oznaczało, że pierwsze okrążenie przetrwały zaledwie cztery pojazdy, a na prowadzeniu znalazły się dwa BMW Johna Edwardsa i Alexandra Simsa.

Po wznowieniu wyścigu, bawarskie auta pozostawały na prowadzeniu, a w walce o najniższy stopień podium Patrick Pilet w Porsche #911 wyprzedził Jana Magnussena w Corvette #3. Losy wyścigu miały się jednak rozegrać przed zakończeniem pierwszej godziny rywalizacji.

Magnussen jako pierwszy z tej czwórki zjechał bowiem na swój planowy postój, by oddać samochód w ręce Antonio Garcíi. Zaledwie chwilę później na torze wywieszono żółte flagi, z powodu unieruchomionego Lamborghini klasy GTD Jeroena Mula. Corvette objęło zatem prowadzenie, gdy pozostała trójka liderów odbyła swoje postoje w trakcie okresu neutralizacji.

Sam fakt objęcia prowadzenia przez Garcíę nie był jednak kluczowy – gdy do czołowych aut wsiedli Bill Auberlen (BMW #25), Martin Tomczyk (BMW #24) i Dirk Werner (Porsche #911), wszyscy złamali przepisy obowiązujące w alei serwisowej i otrzymali dotkliwe kary – Auberlen ruszył ze swojego stanowiska zanim zakończyło się tankowanie, a Tomczyk i Werner opuścili aleję serwisową przy zapalonym czerwonym świetle.

Wobec potknięcia wszystkich swoich rywali, Garcíi pozostało już tylko dowieźć prowadzenie do mety, co też uczynił i sięgnął tym samym po swoje drugie tegoroczne zwycięstwo. Podium uzupełniły oba samochody BMW, a Werner stracił szansę na nawiązanie z nimi walki po tym, jak został potrącony przez Jacka Hawkswortha w Lexusie #15.

W klasie PC od startu do mety prowadził niepokonany w tym sezonie zespół Performance Tech Motorsports nr 38.

W GTD triumfowali drudzy podczas poprzedniej rundy w Long Beach Ben Keating i Jeroen Bleekemolen w Mercedesie-AMG #33. Bleekemolen uniknął walki w ostatnich minutach wyścigu, która pozwoliła wyjść na drugie miejsce Alessandro Balzanowi w Ferrari #63. Włoch najpierw wyprzedził Bryana Sellersa w Lamborghini, a następnie skorzystał z restartu, by skutecznie zaatakować Tristana Vautiera w Mercedesie.

Vautier nie znalazł już odpowiedzi na aktualnego mistrza serii, samemu musząc skupić się na odparciu ataków Sellersa. Gdy te ustały, ta dwójka podążyła do mety w niezmienionej kolejności, a pierwszą piątkę uzupełniła załoga BMW od Turner Motorsport.

Kolejna runda IMSA Championship odbędzie się 3 czerwca w Detroit. Na ulicach Belle Isle Park zabraknie samochodów GTLM, których część będzie uczestniczyła w przygotowaniach do wyścigu 24h Le Mans.

P Nr Kierowcy Klasa Zespół   Rezultat
1 10
Ricky Taylor
Jordan Taylor
P Wayne Taylor Racing 73 okr.
2 31
Dane Cameron
Eric Curran
P Whelen Engineering Racing + 18,855
3 5
João Barbosa
Christian Fittipaldi
P Mustang Sampling Racing + 19,818
4 85
Misha Goikhberg
Stephen Simpson
P JDC-Miller Motorsports + 27,393
5 22
Ed Brown
Johannes van Overbeek
P Tequila Patrón ESM + 1 okr.
6 38
James French
Patricio O'Ward
PC Performance Tech Motorsports + 1 okr.
7 3
Antonio García
Jan Magnussen
GTLM Corvette Racing + 2 okr.
8 25
Bill Auberlen
Alexander Sims
GTLM BMW Team RLL + 2 okr.
9 26
Stefan Wilson
Nick Boulle
PC BAR1 Motorsports + 2 okr.
10 24
John Edwards
Martin Tomczyk
GTLM BMW Team RLL + 2 okr.
11 911
Patrick Pilet
Dirk Werner
GTLM Porsche GT Team + 2 okr.
12 66
Dirk Müller
Joey Hand
GTLM Ford Chip Ganassi Racing + 3 okr.
13 33
Ben Keating
Jeroen Bleekemolen
GTD Riley Motorsports-Team AMG + 4 okr.
14 63
Christina Nielsen
Alessandro Balzan
GTD Scuderia Corsa + 4 okr.
15 75
Tristan Vautier
Kenny Habul
GTD SunEnergy1 Racing + 4 okr.
16 48
Bryan Sellers
Madison Snow
GTD Paul Miller Racing + 4 okr.
17 96
Bret Curtis
Jens Klingmann
GTD Turner Motorsport + 4 okr.
18 50
Cooper MacNeil
Gunnar Jeannette
GTD Riley Motorsports-WeatherTech Racing + 4 okr.
19 28
Daniel Morad
Mathieu Jaminet
GTD Alegra Motorsports + 4 okr.
20 73
Patrick Lindsey
Jörg Bergmeister
GTD Park Place Motorsports + 4 okr.
21 14
Scott Pruett
Sage Karam
GTD 3GT Racing + 4 okr.
22 57
Lawson Aschenbach
Andrew Davis
GTD Stevenson Motorsports + 4 okr.
23 86
Jeff Segal
Oswaldo Negri Jr
GTD Michael Shank Racing w/Curb-Agajanian + 4 okr.
24 80
Dan Knox
Mike Skeen
GTD Lone Star Racing + 4 okr.
25 15
Robert Alon
Jack Hawksworth
GTD 3GT Racing + 4 okr.
36 54
Jonathan Bennett
Colin Braun
GTD CORE autosport + 4 okr.
27 93
Andy Lally
Katherine Legge
GTD Michael Shank Racing + 4 okr.
NSK 2
Scott Sharp
Ryan Dalziel
P Tequila Patrón ESM  
29 991
Patrick Chase
Harry Gottsacker
GTD TRG + 5 okr.
NSK 90
Marc Goossens
Renger van der Zande
P VisitFlorida Racing  
31 67
Ryan Briscoe
Richard Westbrook
GTLM Ford Chip Ganassi Racing + 10 okr
NSK 20
Don Yount
Buddy Rice
PC BAR1 Motorsports  
33 70
Tom Long
Joël Miller
P Mazda Motorsports + 21 okr.
34 52
Jose Gutierrez
Marco Bonanomi
P PR1/Mathiasen Motorsports + 30 okr.
35 4
Oliver Gavin
Tommy Milner
GTLM Corvette Racing + 32 okr.
NSK 55
Tristan Nuñez
Jonathan Bomarito
P Mazda Motorsports  
NSK 16
Corey Lewis
Jeroen Mul
GTD Change Racing  
NSK 62
Giancarlo Fisichella
Toni Vilander
GTLM Risi Competizione  
NSK 912
Wolf Henzler
Laurens Vanthoor
GTLM Porsche GT Team  
Tomasz Kubiak

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja

Informacje

Partnerzy ŚwiatWyścigów.pl

rally and race 4kolka