Organizatorzy Europejskiej Serii Le Mans zdecydowali się odwołać wszystkie pozostałe rundy w tym roku. Zespoły zostały zaproszone do udziału w Petit Le Mans, gdzie miałyby zakończyć sezon razem z uczestnikami Amerykańskiej Serii Le Mans.

Do rozegrania były jeszcze dwie rundy – 9 września w czeskim Brnie i na początku listopada w Algavre (Portugalia). Zamiast tych wyścigów zawodnicy startujący w ELMS mogą wziąć udział w "Małym Le Mans" na torze Road Atlanta w dniach 17-20 października, za który zostanie przyznana podwójna ilość punktów.

W tym roku do startów w ELMS nie zostały dopuszczone pojazdy LMP1 na rzecz słabszych i tańszych aut LMP2. Pomysł tylko częściowo przyniósł oczekiwane efekty – co prawda większość stawki stanowiły właśnie prototypy LMP2 i walka w tej klasie stała się bardziej zacięta, ale za to drastycznie zmniejszyła się ilość samochodów LMPC i GTE, które przystępowały do wyścigów.

W miniony weekend na brytyjskim Donington Park do dziewięciu aut LMP2 dołączyło tylko jedno auto LMPC i trzy GT. Już w kwietniu - właśnie z powodu niskiej frekwencji - nie odbyła się runda na Zolder.

W oświadczeniu organizatorów możemy przeczytać, że ruch jest "wynikiem obecnej sytuacji ekonomicznej i bardzo konkurencyjnego rynku wyścigów GT z licznymi mistrzostwami w Europie, które przyciągają do siebie zespoły startujące tymi samochodami."

W oświadczeniu zapewniono, że nie oznacza to definitywnego ELMS: "Organizatorzy Europejskiej Serii Le Mans pracują na pełnych obrotach w kwestii przyszłości serii, która przygotowuje zespoły i kierowców do wejścia na najwyższy poziom wyścigów wytrzymałościowych obejmujący Długodystansowe Mistrzostwa Świata oraz wyścig 24 Godziny Le Mans. Prace te będą prowadzić do wyciągnięcia wniosków dotyczących nadchodzących sezonów i zostaną ogłoszone we wrześniu."

Po dwóch rozegranych w tym roku rundach – na torach Paul Ricard i Donington – w klasyfikacji generalnej prowadzi duet zespołu TDS - Pierre Thiriet i Mathias Beche.

Źródło: www.autosport.com

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league