Trzynaście samochodów Audi w Dubaju

Trzynaście samochodów Audi w Dubaju Audi

Nigdy wcześniej reprezentacja samochodów przygotowanych przez Audi Sport customer racing na wyścig w Dubaju nie była tak silna jak w tym roku. 13 z 93 wyścigowych aut stających 12 i 13 stycznia na starcie w tym kraju, ma na masce znak czterech pierścieni. Po raz pierwszy również, marka z Ingolstadt pokaże tam jednocześnie pojazdy zbudowane z myślą o trzech kategoriach wyścigów: GT3, GT4 i TCR.

„24-godzinny wyścig w Dubaju to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie sportowe” – mówi Chris Reinke, szef Audi Sport customer racing. „Tylko tu amatorzy dzielą miejsce w kabinie z zawodowcami, mają szansę konkurować z nimi na równych prawach, a nawet są w stanie zwyciężać nie tylko w swoich kategoriach, ale też w klasyfikacji ogólnej”. Dla przykładu: w roku 2016, ten długodystansowy wyścig wygrał Belgian Audi Club Team WRT jadący Audi R8 LMS, a przed rokiem w kategorii TCR zwyciężył Team Cadspeed Racing with Atech ze swoim Audi RS 3 LMS.

W tym roku, Audi Sport po raz pierwszy w historii tej imprezy pokaże tu wszystkie przygotowywane przez siebie modele samochodów wyścigowych. Cztery teamy wystawią na starcie Audi R8 LMS w wersji GT3, mające szanse na zwycięstwo w klasyfikacji ogólnej. Zespół MS7 by WRT polegać będzie na doświadczeniu i dotychczasowych sukcesach Vincenta Mosse’a. Za kierownicą zespołowego Audi zasiądą m.in. Christopher Mies i Dries Vanthoor. Optimum Motorsport był najlepszym teamem korzystającym z usług Audi Sport customer racing w wyścigu ubiegłorocznym. Wtedy w Dubaju znalazł się na miejscu czwartym. W tym sezonie, do Brytyjczyków dołączył Christopher Haase – zwycięzca 24-godzinnego wyścigu w Spa. Natomiast team Car Collection Motorsport ponownie wystawi największą w kategorii GT3 reprezentację Audi. Niemiecki, prywatny team Petera Schmidta, w ostatnich dwóch latach zdobywał trzecie miejsca w klasyfikacji A6-Am i wygrywał wyróżnienia dla najlepszego debiutanta w serii wyścigów 24h. W tym roku, team z Walluf nad Renem wystartuje w składzie dwóch kierowców, do których dołączył doświadczony zawodnik Audi Sport Frank Stippler. Debiutantem w 24-godzinnej imprezie w Zatoce Perskiej będzie w tym roku berliński Team BWT Mücke Motorsport. W jego składzie znalazł się inny wielokrotnie nagradzany kierowca Audi Sport, Markus Winkelhock, który za kierownicą aut z Ingolstadt już pięć razy zwyciężał w wyścigach 24-godzinnych, a w sezonie 2017 dodatkowo wygrał Intercontinental GT Challenge.

W tym sezonie, również po raz pierwszy, na starcie staną Audi R8 LMS przygotowane dla prywatnych zespołów zgodnie z wymaganiami kategorii GT4. Niemiecki team Phoenix Racing wystawia w tej klasie dwa pojazdy. Za kierownicą pierwszego zasiądą zawodnicy rodem z Hongkongu – Marchy Lee i Adderly Fong, czyli dwaj pierwsi mistrzowie zawodów pucharu Audi R8 LMS Cup. Kombinacja w drugim samochodzie daje szanse trójce kierowców z doświadczeniem w serii pucharowej Audi Sport TT Cup. Joonas Lappalainen i Philip Ellis, to zdobywcy tego pucharu z ostatnich dwóch lat. Wraz z nimi w skład zespołu weszła też polska zawodniczka Gosia Rdest, biorąca udział we wszystkich dotychczasowych edycjach Audi Sport TT Cup.

Stawkę Audi w Dubaju uzupełnia pięć prywatnych zespołów startujących w kategorii TCR. W sumie wystawią one sześć egzemplarzy Audi RS 3 LMS. Barwy czterech pierścieni w tej klasie reprezentować będą: Lap 57 Motorsports ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Stanco & Tanner Motorsport by Autorama Wetzikon ze Szwajcarii, niemiecki zespół Bonk Motorsport, Bas Koeten Racing z Holandii oraz belgijski AC Motorsport.

Składy zespołów 

GT3 

BWT Mücke Motorsport, Audi R8 LMS #9 
Ricardo Feller/Christer Jöns/Mike David Ortmann/Andreas Weishaupt/Markus Winkelhock (CH/D/D/D/D) 

Car Collection Motorsport, Audi R8 LMS #33 
Ali Çapan/Dimitri Parhofer/Dirg Parhofer/Frank Stippler/Rémi Terrail (TR/D/D/D/F) 

Car Collection Motorsport, Audi R8 LMS #34 
Wiggo Dalmo/Gustav Edelhoff/Elmar Grimm/Dr. Johannes Kirchhoff/Ingo Vogler (N/D/D/D/D) 

Optimum Motorsport, Audi R8 LMS #96 
Bradley Ellis/Christopher Haase/Oliver Wilkinson (GB/D/GB) 

MS7 by WRT, Audi R8 LMS #777 
Mohammed Bin Saud Al Saud/Christopher Mies/Dries Vanthoor/Michael Vergers (KSA/D/B/NL) 

GT4 

Phoenix Racing, Audi R8 LMS GT #247 
Adderly Fong/Charles Kwan/Marchy Lee/Darryl O’Young/Shaun Thong (HK/HK/HK/HK/HK) 

Phoenix Racing, Audi R8 LMS GT #248 
Philip Ellis/John-Louis Jasper/Joonas Lappalainen/Gosia Rdest (GB/D/FIN/PL) 

TCR 

Lap 57 Motorsports, Audi RS 3 LMS #57 
Abdullah Al Hammadi/Mohammed Al Owais/Ashan Silva/Nadir Zuhour (UAE/UAE/LKA/UAE) 

Stanco & Tanner Motorsport by Autorama Wetzikon, Audi RS 3 LMS #112  
Ralf Henggeler/Andrew Mollison/Luigi Stanco/Stefan Tanner (CH/GB/I/CH) 

Bonk Motorsport, Audi RS 3 LMS #115  
Hermann Bock/Max Partl/Rainer Partl (D/D/D) 

Bas Koeten Racing, Audi RS 3 LMS #125  
Mathijs Bakker/Ronny Jost/Anthony Lambert/JM Littman (NL/CH/B/GB) 

Bonk Motorsport, Audi RS 3 LMS #127  
Michael Bonk/Axel Burghardt/Volker Piepmeyer/Simon Wirth (D/D/D/D) 

AC Motorsport, Audi RS 3 LMS #888 
Stéphane Perrin/Vincent Radermecker/Alexandre Renneteau (F/B/F) 

Informacja prasowa

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja

Informacje

Partnerzy ŚwiatWyścigów.pl

rally and race 4kolka