Pierwsza z nowości, czyli 12 godzin na Red Bull Ring

Pierwsza z nowości, czyli 12 godzin na Red Bull Ring 24h Series

Już w ten weekend Seria 24h po raz pierwszy pojawi się na austriackim torze Red Bull Ring. Pośród załóg klas A6 i 991, do walki staną tym razem aż trzy pojazdy polskiej ekipy Olimp.

Obecność serii w Austrii jest efektem skreślenia z rywalizacji na torze Silverstone pojazdów GT, które już w ubiegłym roku nie uczestniczyły w tej odsłonie Serii 24h. Zmodernizowany w 2011 roku tor był dla wielu kibiców bardzo interesującym miejscem do organizacji rundy tej serii i wielu dziwiło się, że dopiero w tym roku impreza w końcu zagości niedaleko Spielbergu. Tegorocznym plusem obecności imprezy w Austrii może być również mocna grupa „gospodarzy” obecna na liście startowej, począwszy od czołowej klasy pojazdów GT3, A6.

W niej, na pierwszy plan wysuwa się bezapelacyjnie ekipa Grasser Racing Team, której siedziba w Knittelfeld jest oddalona o zaledwie 10 kilometrów od miejsca rywalizacji. Zespół nie pozostawia wątpliwości, że jego celem będzie zwycięstwo – po Dubaju ponownie wystawiając do walki załogę w klasie A6-Pro. Tym razem, jej członkami będą Christian Engelhart oraz Rolf i Mark Ineichenowie – Christoph Lenz i Roberto Pampanini zasili natomiast Miloša Pavlovića w załodze zapisanej do walki pośród załóg A6-Am. Prócz Grassera, mocnym konkurentem będzie również ekipa Franza Konrada, z synem Martinem, a także Marco Mapellim i Giorgio Maggim w składzie załogi Lamborghini nr 21 – szczególnie, że po dwóch pierwszych rundach Włoch widnieje wysoko w klasyfikacji generalnej kierowców.

Pod względem tegorocznych wyników, runda zapowiada się natomiast przede wszystkim rywalizacją dwóch dotychczasowych zwycięzców: ekip Scuderia Praha i Herberth Motorsport. Po pechowym występie w Dubaju i utracie wielu cennych punktów, czeska załoga będzie dążyła do kontynuacji sukcesu osiągniętego we Włoszech – a niemiecki zespół do powiększenia przewagi, która według klasyfikacji stawia ich tylko poniżej najlepszej załogi z klasy A6-Am.

Konkurentami z załóg A6-Pro, w Austrii będą jeszcze zespoły IDEC Sport Racing oraz polski skład Förch Racing Olimp, ponownie z Robertem Lukasem, Marcinem Jedlińskim oraz Patrickiem Eisemannem. Pozostałe siedem pojazdów A6 będzie zapisanych do klasy A6-Am – tu, obok Mercedesa od Hofor Racing i Lamborghini ekipy GRT znajdzie się również AMG GT3 od SPS Automotive, aż trzy Audi R8 LMS ekipy Car Collection oraz Renault RS.01 zespołu GP Extreme. Swój start zapowiedział również zespół HTP Motorsport, który dopiero co wyjechał z Misano ze zwycięstwami w wyścigach pierwszej rundy Blancpain GT – ani on, ani też widziana już w tej klasie konstrukcja Vortex 1.0 V8 nie została oficjalnie przypisana do konkretnej grupy.

Bez zespołu APO Sport, za to z dwoma polskimi załogami od Lukas Motorsport, znów pięć pozycji będzie liczyć klasa pucharowych 911 – polska ekipa dzieląc się na całkowicie krajowy skład  Lukas, Walilko i Piotr Parys w nr 81 oraz bardziej międzynarodowy Bauer, Creel i Wójcik w nr 67. Konkurentami pozostaną dwa składy ekipy MSG Motorsport, która w Austrii będzie walczyć na swoim terenie – a także amerykańskie trio z PROsport Performance.

O dobry występ na swoim terenie, Austriacy będą starali się również w klasie SP2, gdzie dwa KTM-y X-Bow ekipy True Racing staną do walki z m.in. VDS Racing Adventures, Porsche od Lorient Racing czy Speedlover. Do trzech zmniejszy się stawka klasy SP3-GT4, tylko cztery pojazdy liczyć będzie również turystyczna klasa TCR – w miejsce pojazdów klasy A2 pojawią się natomiast trzy samochody nieco wyższej klasy A3, z kierowanym w większości przez Austriaków Seatem niemieckiego Pfister Racing Team.

Runda w Austrii rozpocznie się już w czwartek, zamkniętymi testami o godzinie 9:00 i 13:00. Oficjalna sesja treningowa odbędzie się w piątek o 8:30, a zaraz po niej wystartują kwalifikacje, z rywalizacją czołowych załóg w pierwszej części sesji. Wyścig podzielony na sesje 3- i 9-godzinną rozpocznie się o 14:15 w piątek i będzie kontynuowany w sobotę od 9:15.

Listę startową znajdziesz TUTAJ

Filip Cygan

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja

Informacje

Partnerzy ŚwiatWyścigów.pl

rally and race 4kolka