Podczas tradycyjnej gali Porsche, niemiecki producent ogłosił kierowców, którzy w przyszłym roku będą reprezentować tą markę w wyścigach na całym świecie. 

Organizowana w Weissach “Noc Mistrzów” Porsche jest co roku jednym z najciekawszych wydarzeń związanych z motorsportem. Nie inaczej było także i w tym roku, niemiecki producent nagradzając w niej kierowców za tegoroczne sukcesy. Te trafiły przede wszystkich do rąk mistrzów klas w wyścigach WEC, IMSA Sportscar oraz Intercontinental GT Challenge, gdzie marka zwyciężała zarówno jako producent, jak i baza dla najlepszych kierowców. 

Podczas gali Porsche ogłosiło także, jakie zespoły i którzy kierowcy będą rywalizowali w fabrycznych pojazdach tej marki w przyszłym roku. Do najważniejszych wiadomości można zaliczyć ogłoszenie czterech pojazdów klasy GTE przygotowywanych do kolejnej edycji 24h Le Mans. Dzięki sukcesom w swoich seriach, na Pętli de la Sarthe ponownie zobaczymy po dwa pojazdy ekip znanych z WEC i IMSA Sportscar. 

W nowym sezonie IMSA Sportscar, za oceanem zadebiutuje także nowe Porsche 911 RSR. Nie będzie to jednak jedyna przyszłoroczna zmiana w tej serii; w załogach marki pojawią się Nick Tandy i Frédéric Makowiecki oraz Earl Bamber i Laurens Vanthoor, a w wyścigach długodystansowych będą ich wspomagać Matt Campbell oraz Mathieu Jaminet. Szczególnie w przypadku załogi #911 oznacza to przetasowanie, gdyż z listy znika całkowicie Patrick Pilet. 

Pileta, a także Campbella i Jamineta zobaczymy jednak w wyścigach Intercontinental GT Challenge. W przypadku dwóch ostatnich, zostają oni także dołączeni do grupy fabrycznych kierowców Porsche, przechodząc do niej z programu Młodych Profesjonalistów Porsche. W miejsce mistrza IGTC Dennisa Olsena oraz Matteo Cairoliego, kierowcą Porsche Young Professionals pozostanie natomiast Thomas Preining, a z projektu Porsche Juniors awansuje do niej Julien Andlauer. 

O ile jednak Cairoli, obok Preininga, także wystartuje w wyścigach IGTC w ekipie bezpośrednio związanej z Porsche, nie wiadomo, gdzie pojawi się w przyszłym roku Olsen. Możliwe, że Norweg będzie startował dla jednej z prywatnych ekip, która współpracuje z niemiecką marką. Kolejnym kierowcą testowym, obok Preinigna, zostanie także Simona de Silversto. Szansę na pokazanie się w Porsche SuperCup otrzymają natomiast Jaxon Evans i Ayhancan Güven, z sukcesami startujący w niższych pucharowych rywalizacjach tej marki. 

Karierę startów z Porsche, po tym sezonie zakończą Jörg BergmeisterTimo Bernhard oraz Brendon Hartley. Wszystkich z honorami pożegnano podczas gali, dziękując im za wiele sukcesów marki. Bergmeister i Bernhard nie odejdą jednak od Porsche na dobre, otrzymując z rąk wiceprezesa Porsche Motorsport tytułu ambasadorów marki. 

Źrodło: Porsche 

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race