Ponad 20 pojazdów GT3 wystartuje w tegorocznej odsłonie wyścigu 24h w Dubaju. Pośród kierowców zobaczymy tym razem dwoje Polaków.


14. edycja wyścigu w Dubaju ponownie przyciąga do siebie ponad 80 załóg z różnych klas. Tym razem 23 wystartują w najsilniejszych pojazdach klasy GT3, 12 będąc wstępnie zakwalifikowanymi do czołowej kategorii A6-Pro, składającej się z najbardziej doświadczonych kierowców.

Stawkę otwierają dwa Mercedesy ubiegłorocznych triumfatorów, ekipy Black Falcon, która w tym roku będzie miała szansę na już piąty triumf w tej rywalizacji. W załodze nr 2 partnerem zwycięzców sprzed roku, Abdulaziza Al-Faisala, Huberta Haupta i Yelmera Buurmana będzie tym razem rodak Abdulaziz, Saud Al-Faisal. Na czele załogi nr 3 staną natomiast dwaj podwójni triumfatorzy z Black Falcona sprzed kilku lat, Khaled Al Qubaisi i Jeroen Bleekemolen.

Konkurencją dla Black Falcon będzie przede wszystkim pięć najnowszych Audi R8 LMS, dwa z nich wystawione przez ekipę Attempto, a po jednym od BWT Mücke Motorsport, Car Collection Motorsport i przede wszystkim WRT Team, tym razem startującego pod swoją rodzimą flagą Belgii.

Ponadto, w A6-Pro zobaczymy dwa Nissany znanego ze startów w FIA WEC hongkońskiego zespołu KCMG z silną obsadą m.in. Alexandre Imperatoriego, Olivera Jarvisa, Katsumasy Chiyo i Tsugio Matsudy. Jedną załogę w A6-Pro wystawiła ekipa GRT w Lamborghini Huracánie, po jednym zobaczymy również Ferrari czeskiego Scuderia Praha i dość już leciwą, zmodyfikowaną Corvette C6-ZR1 od V8 Racing.

Całą stawkę GT3 urozmaicą jeszcze trzy Porsche 911 GT3-R, które obok kolejnych Audi, Lamborghini i Mercedesów pojawią się w klasie A6-Am.

Drugą najbardziej liczną klasą będzie słabsza odsłona GT, w tym wypadku oficjalnie opisana jako GT4. Tu pośród 13 ekip zobaczymy głównie BMW, Mercedesy i Audi, których jedynym nie-niemieckim przeciwnikiem będzie brytyjska Ginetta. Zwycięstwa sprzed roku nie będzie tu jednak broniła Gosia Rdest, gdyż Polka tym razem wystartuje w załodze MRS GT –Racing w jednej z 11 załóg w klasie 991.

W o 1 mniejszej od GT4 klasie TCR pojawią się Audi, Seaty, Hondy, Volkswageny, a w również dość licznej SPX nietypowe KTM-y, Vortex i konstrukcja warsztatu MARC naprzeciw Porsche, BMW i Lamborghini.

Pod kątem Polaków na torze tegoroczny wyścig znów będzie dość skromny, choć można pokusić się o stwierdzenie, że tym razem będzie ich dwa razy więcej. Prócz Gosi Rdest, w Dubaju zobaczymy także suwalskiego przedsiębiorcę Adama Galasa, który zainteresowanie wyścigowym KTM X-Bow przerodził w start w ekipie Reiter właśnie w takim pojeździe.

Tegoroczny wyścig odbędzie się w dniach 11-12 stycznia.

Pełną listę startową znajdziesz TUTAJ

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race