Flagi w wyścigach

Flagi są nieodłączną częścią wyścigów samochodowych. Pomimo postępu technicznego, to właśnie sygnały wizualne pokazywane przez sędziów na swoich posterunkach często jako pierwsze informują o aktualnej sytuacji na torze i służą do komunikacji dyrekcji wyścigu z zawodnikami. Ich znaczenie powinni zatem znać nie tylko kierowcy, ale i kibice.

Flaga w biało-czarną szachownicę
Pokazywana na linii start/meta oznacza koniec sesji – po upłynięciu określonego czasu lub w wyścigu najpierw zwycięzcy, a następnie każdemu kolejnemu kierowcy.

Żółta flaga
Pokazywana w jednym miejscu ostrzega o zagrożeniu w danym fragmencie toru, nakazuje kierowcom zwolnić i przygotować się do zatrzymania. Pokazywana na całym torze oznacza okres neutralizacji (żółta flaga na całym torze).

Zielona flaga
Oznacza, że tor jest bezpieczny i można się po nim poruszać. Pokazywana na początku lub wznowieniu sesji oraz za strefą żółtej flagi.

Czerwona flaga
Pokazywana na całym torze oznacza przerwanie sesji i nakazuje niezwłoczne opuszczenie toru przez jadących zawodników.

Niebieska flaga
Informuje o zbliżającym się z tyłu szybszym samochodzie, który będzie dublować lub znajduje się na szybkim okrążeniu oraz ostrzega kierowców wyjeżdżających na tor o autach jadących z pełną prędkością.

Flaga w żółto-czerwone pasy
Pokazywana w jednym miejscu ostrzega o śliskiej nawierzchni w danym fragmencie toru lub znajdujących się na niej elementach.

Czarna flaga z pomarańczowym kołem
Pokazywana na linii start/meta kierowcy, którego samochód jest uszkodzony i może stanowić zagrożenie, nakazuje mu zjazd do boksów w celu dokonania napraw.

Czarno-biała flaga
Pokazywana na linii start/meta kierowcy, który otrzymał ostrzeżenie za niesportowe zachowanie.

Czarna flaga
Pokazywana na linii start/meta kierowcy, który został zdyskwalifikowany, nakazuje niezwłoczne opuszczenie przez niego toru.

Biała flaga
Pokazywana w jednym miejscu ostrzega o wolno poruszającym się pojeździe w danym fragmencie toru.

Artykuł powstał we współpracy z www.flagiwyscigowe.pl.

Chcesz czytać więcej artykułów z cyklu Zrozumieć wyścigi? Postaw nam kawę!

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze