Zrozumieć WSBK: motocykle, format, kalendarz

Mistrzostwa Świata Superbike, to obok MotoGP, jedna z największych i najważniejszych motocyklowych serii wyścigowych. WSBK większą popularność zyskało rok temu, dzięki genialnej walce o tytuł mistrza między legendą Jonathanem Reą, a wschodzącą gwiazdą Toprakiem Razgatlıoğlu.

Klasy i motocykle

World Superbike to wyścigi organizowane przez Międzynarodową Federację Motocyklową od 1988 roku. W przeciwieństwie do zawodników MotoGP, ci startujący w tej kategorii ścigają się na motocyklach produkowanych seryjnie – dozwolone są ściśle określone modyfikacje drogowych modeli, aby dostosować je do zawodów. Pracować można, między innymi, nad wydechem, zawieszeniem czy hamulcami.

Kiedy w MotoGP widzimy motocykle czterosuwowe, to w Superbike’ach możliwe jest wystawienie maszyny dwusuwowej. Wtedy objętość silnika w takim motocyklu określona jest w zasadach. W zależności od silnika w klasie SBK dozwolona pojemność mieści się w przedziale 750-1200 cm3. Sama maszyna musi też ważyć minimalnie 168 kilogramów.

WSBK, podobnie jak MotoGP, w czasie weekendów wyścigowych towarzyszą dwie niższe klasy – w tym przypadku są to World Supersport (gdzie w sezonie 2021 jeździli znani z MotoGP Dominique Aegerter czy María Herrera) i World Supersport 300 (gdzie Ana Carrasco została pierwszą w historii kobiecą mistrzynią świata).

Format weekendu wyścigowego

Tak jak w MotoGP, sesje treningowe odbywają się w piątek oraz sobotni poranek. Trening pierwszy i trening drugi liczą po 45 minut każdy. Trzeci trening, sobotni, trwa pół godziny.

Popołudniu, kilka godzin po trzeciej sesji treningowej, odbywa się sesja Superpole. W przypadku najwyżej klasy kwalifikacje te determinują kolejność startową do wyścigu pierwszego, wyścigu Superpole Race i do wyścigu drugiego – ale tylko dla zawodników, którzy nie uplasowali się w najlepiej dziesiątce.

W sobotę odbywa się wyścig pierwszy, za to w niedzielę – sprint Superpole Race i wyścig drugi, pełnowymiarowy jak w sobotę.

Sprint liczy dziesięć okrążeń, podczas których zawodnicy walczą o uplasowanie się w pierwszej dziewiątce i poprawę swojego miejsca startowego z kwalifikacji. Za ten wyścig przyznawane są także punkty, kolejno: 12, 9, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1. Zawodnicy, którzy sklasyfikowani zostali na miejscu od 10. w dół, startują według pozycji z sesji Superpole.

Kalendarz

Sezon WSBK zazwyczaj rozpoczyna się później niż sezon MotoGP, ma także mniej rund – jednak pamiętać należy, że zawodnicy Motocyklowych Mistrzostw Świata mierzą się w jednym wyścigu podczas weekendu, a motocykliści SBK w trzech.

W sezonie 2022 seria pojawi się na torach: Motorland Aragón, TT Assen Circuit, Estoril, Misano World Circuit, Donington Park Circuit, Autodrom Most, Circuit de Nevers Magny-Cours, Circuit Barcelona-Catalunya, Algarve International Circuit, Circuito San Juan Villicum i Mandalika Street Circuit. Nie jest pewna runda w Australii, która miałaby się odbyć na Phillip Island.

Sezon 2022

Kolejny sezon rozpocznie się 8 kwietnia w Aragonii. Spodziewać można się kolejnej walki pomiędzy legendą, Jonathanem Reą na motocyklu Kawasaki, a Toprakiem Razgatlıoğlu – zawodnikiem Yamahy i aktualnym mistrzem świata. Turek tytuł przypieczętował na torze Mandalika po sezonie równej walki z Reą, ale także ze Scottem Reddingiem na Ducati.

W tym roku Redding, trzeci zawodnik sezonu 2021 i były motocyklista MotoGP, zmienia zespół i przesiada się na motocykl BMW. Godnym rywalem dla tej trójki mogą być także Andrea Locatelli, który w swoim debiutanckim sezonie 2021 osiągnął świetne rezultaty, nie odstając mocno od partnera z zespołu, Topraka Razgatlıoğlu – kibice MotoGP Włocha kojarzyć mogą z Moto3 i jazdy w tym samym zespole co Fabio Quartararo.

O najwyższe laury walczyć chce też Alex Lowes, partner zespołowy Jonathana Rei w KRT Kawasaki (a zarazem brat Sama Lowesa rywalizującego w Moto2), który w ostatnim sezonie cierpiał z powodu kontuzji.

Prawdziwe odświeżenie przechodzi zespół fabryczny Hondy, w którym pojadą byli uczestnicy rywalizacji w MotoGP. Czerwone barwy reprezentować będą Iker Lecuona, jeszcze niedawno członek zespołu Tech3 w klasie MotoGP, a także Xavi Vierge znany z Moto2.

Aktualnie na torze w Barcelonie odbywają się testy przed sezonem, który wystartuje na początku kwietnia w Aragonii.

W Polsce, WSBK transmitowane jest na antenie Eurosportu lub w aplikacji Eurosport Player.

Chcesz czytać więcej artykułów z cyklu Zrozumieć wyścigi? Postaw nam kawę!

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski
Przemysław Garczyński

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1