Zrozumieć WSBK: motocykle, format, kalendarz

Mistrzostwa Świata Superbike, to obok MotoGP, jedna z największych i najważniejszych motocyklowych serii wyścigowych. WSBK większą popularność zyskało rok temu, dzięki genialnej walce o tytuł mistrza między legendą Jonathanem Reą, a wschodzącą gwiazdą Toprakiem Razgatlıoğlu.

Klasy i motocykle

World Superbike to wyścigi organizowane przez Międzynarodową Federację Motocyklową od 1988 roku. W przeciwieństwie do zawodników MotoGP, ci startujący w tej kategorii ścigają się na motocyklach produkowanych seryjnie – dozwolone są ściśle określone modyfikacje drogowych modeli, aby dostosować je do zawodów. Pracować można, między innymi, nad wydechem, zawieszeniem czy hamulcami.

Kiedy w MotoGP widzimy motocykle czterosuwowe, to w Superbike’ach możliwe jest wystawienie maszyny dwusuwowej. Wtedy objętość silnika w takim motocyklu określona jest w zasadach. W zależności od silnika w klasie SBK dozwolona pojemność mieści się w przedziale 750-1200 cm3. Sama maszyna musi też ważyć minimalnie 168 kilogramów.

WSBK, podobnie jak MotoGP, w czasie weekendów wyścigowych towarzyszą dwie niższe klasy – w tym przypadku są to World Supersport (gdzie w sezonie 2021 jeździli znani z MotoGP Dominique Aegerter czy María Herrera) i World Supersport 300 (gdzie Ana Carrasco została pierwszą w historii kobiecą mistrzynią świata).

Format weekendu wyścigowego

Tak jak w MotoGP, sesje treningowe odbywają się w piątek oraz sobotni poranek. Trening pierwszy i trening drugi liczą po 45 minut każdy. Trzeci trening, sobotni, trwa pół godziny.

Popołudniu, kilka godzin po trzeciej sesji treningowej, odbywa się sesja Superpole. W przypadku najwyżej klasy kwalifikacje te determinują kolejność startową do wyścigu pierwszego, wyścigu Superpole Race i do wyścigu drugiego – ale tylko dla zawodników, którzy nie uplasowali się w najlepiej dziesiątce.

W sobotę odbywa się wyścig pierwszy, za to w niedzielę – sprint Superpole Race i wyścig drugi, pełnowymiarowy jak w sobotę.

Sprint liczy dziesięć okrążeń, podczas których zawodnicy walczą o uplasowanie się w pierwszej dziewiątce i poprawę swojego miejsca startowego z kwalifikacji. Za ten wyścig przyznawane są także punkty, kolejno: 12, 9, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1. Zawodnicy, którzy sklasyfikowani zostali na miejscu od 10. w dół, startują według pozycji z sesji Superpole.

Kalendarz

Sezon WSBK zazwyczaj rozpoczyna się później niż sezon MotoGP, ma także mniej rund – jednak pamiętać należy, że zawodnicy Motocyklowych Mistrzostw Świata mierzą się w jednym wyścigu podczas weekendu, a motocykliści SBK w trzech.

W sezonie 2022 seria pojawi się na torach: Motorland Aragón, TT Assen Circuit, Estoril, Misano World Circuit, Donington Park Circuit, Autodrom Most, Circuit de Nevers Magny-Cours, Circuit Barcelona-Catalunya, Algarve International Circuit, Circuito San Juan Villicum i Mandalika Street Circuit. Nie jest pewna runda w Australii, która miałaby się odbyć na Phillip Island.

Sezon 2022

Kolejny sezon rozpocznie się 8 kwietnia w Aragonii. Spodziewać można się kolejnej walki pomiędzy legendą, Jonathanem Reą na motocyklu Kawasaki, a Toprakiem Razgatlıoğlu – zawodnikiem Yamahy i aktualnym mistrzem świata. Turek tytuł przypieczętował na torze Mandalika po sezonie równej walki z Reą, ale także ze Scottem Reddingiem na Ducati.

W tym roku Redding, trzeci zawodnik sezonu 2021 i były motocyklista MotoGP, zmienia zespół i przesiada się na motocykl BMW. Godnym rywalem dla tej trójki mogą być także Andrea Locatelli, który w swoim debiutanckim sezonie 2021 osiągnął świetne rezultaty, nie odstając mocno od partnera z zespołu, Topraka Razgatlıoğlu – kibice MotoGP Włocha kojarzyć mogą z Moto3 i jazdy w tym samym zespole co Fabio Quartararo.

O najwyższe laury walczyć chce też Alex Lowes, partner zespołowy Jonathana Rei w KRT Kawasaki (a zarazem brat Sama Lowesa rywalizującego w Moto2), który w ostatnim sezonie cierpiał z powodu kontuzji.

Prawdziwe odświeżenie przechodzi zespół fabryczny Hondy, w którym pojadą byli uczestnicy rywalizacji w MotoGP. Czerwone barwy reprezentować będą Iker Lecuona, jeszcze niedawno członek zespołu Tech3 w klasie MotoGP, a także Xavi Vierge znany z Moto2.

Aktualnie na torze w Barcelonie odbywają się testy przed sezonem, który wystartuje na początku kwietnia w Aragonii.

W Polsce, WSBK transmitowane jest na antenie Eurosportu lub w aplikacji Eurosport Player.

Chcesz czytać więcej artykułów z cyklu Zrozumieć wyścigi? Postaw nam kawę!

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze