Z trakcją ułamek sekundy szybciej niż konkurencja

Seria DTM w nadchodzący weekend (29-30 maja) zawita do Lausitz na tor EuroSpeedway. Kierowcy zespołów Audi oraz Mercedes-Benz będą ścigać się na lekko zmienionym wariancie 3,4-kilometrowego toru z 12 zakrętami.

„W Lausitz poszukiwania za optymalną trakcją są głównym tematem na temat opon” – mówi szef ds. wyścigów w firmie Dunlop Michael Bellmann. „Asfalt na torze EuroSpeedway jest bardziej śliski niż na pozostałych torach, tak więc aby uzyskać trakcję trzeba odpowiednio dobrze ustawić samochody DTM”.

Dunlop oferuje wszystkim ekipom opony SP Sport Maxx. Ponadto do dyspozycji będą technicy, których zadaniem jest jak najlepsze wsparcie teamów Audi i Mercedsa. Jako że opona nie będzie modyfikowana, trzeba dobrze ustawić samochód pod opony oraz tor. Ten kto zrobi to najlepiej będzie mógł na krętym odcinku toru odskoczyć o ułamki sekund rywalom.

Tor w Lausitz ma bardzo niski poziom przyczepności. Dodatkowo przy wysokich temperaturach diametralnie maleje trakcja. Jeżeli tor ma mniej przyczepności, przyspieszanie, hamowanie oraz pokonywanie zakrętów staje się bardzo trudne. Skutek? Kierowca w walce o punkty i pozycje traci cenne ułamki sekund.

Dobre ciśnienie to podstawa

W poszukiwaniu trakcji na 2 najważniejsze zakręty – 5. i 11., które w dodatku są pod kątem może zostać zachwiana równowaga na innych zakrętach. Można przenieść środek ciężkości do tyłu tak aby tylne koła świetnie pracowały. Inny sposób to ustawić kąty nachylenia kół tak aby koła miały maksymalną powierzchnię stykania z asfaltem. Im mniejszy kąt nachylenia tym "twardsza" staje się opona, która znów oddziałuje na stabilizatory i amortyzatory. Bardzo czułe samochody DTM w związku z tym reagują na minimalne zmiany. Tak więc zmiana wysokości samochodu o milimetr bądź dwa, sprawia, iż balans całkowicie się przesuwa, który znów ma wspływ na czas okrążenia. Ciśnienie zatem jest wykorzystywane jako narzędzie. Najważniejszym zadaniem jest znaleźć kompromis pomiędzy balansem samochodu, wydajnością a zużyciem opon.

Ustawienie samochodu polega na znalezieniu kompromisu

„Najważniejsze, aby samochody były perfekcyjnie ustawione na nawierzchnię oraz pod opony. Przy tym, ważnym elementem są również stabilizatory i amortyzatory” – mówi Bellmann. Tą przewagę, którą uzyskuje się, ustawiając samochód pod profilowane zakręty (5. i 11.) można bardzo łatwo stracić na zakręcie nr 7. Zakręt ten jest bardzo długim zakrętem w prawo, gdzie ważny jest ogólny balans samochodu. Ustawienie samochodu polega na znalezieniu kompromisu. To jest już odwiecznym problemem dla teamów Audi oraz Mercedesa, jaki i ekipy Dunlop na tym torze w królewskiej klasie samochodów turystycznych.

Chcesz czytać więcej artykułów z cyklu Zrozumieć wyścigi? Postaw nam kawę!

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze