Esteban Ocon to zdecydowanie najbardziej utalentowany francuski kierowca wyścigowy, który nie wszedł jeszcze do Formuły 1, chociaż od kilku lat coraz mocniej puka do jej drzwi. Mimo zaledwie 19 lat ma już na swoim koncie testy trzech różnych samochodów F1 i wiele osiągnięć w juniorskich seriach, w tym mistrzostwo Europejskiej Formuły 3, zdobyte w zeszłym roku. W tym sezonie pełni rolę kierowcy rozwojowego w ekipie Mercedesa, a także ściga się w serii GP3, gdzie jest niekwestionowanym mistrzem... drugich miejsc. Podczas ostatnich 10 wyścigów tej kategorii meldował się na mecie na drugim miejscu aż 9 razy. Mimo wszystko może być to dla niego powód do zadowolenia, ponieważ zdobywa dzięki temu solidne punkty i przed finałową rundą na torze w Abu Dhabi znajduje się na... drugim miejscu w klasyfikacji generalnej, jednak jego strata do lidera wynosi zaledwie 3 punkty. Gdy więc podkręci swoje tempo choć trochę, zostanie tegorocznym mistrzem GP3.

For English version click here

Wojtek Paprota: Esteban, jak ty to robisz, że jesteś taki równy jeśli chodzi o wyniki?

Esteban Ocon: „Aby pod koniec sezonu wygrać mistrzostwa musisz ciągle zdobywać duże punkty, to kluczowa kwestia. Może wygrywam mniej wyścigów, ale jestem równy i po prostu nie podejmuję ryzyka. Myślę, że właśnie w taki sposób zdobywa się tytuły”.

Wojtek: Czy uważasz, że wciąż jest jakiś aspekt, który powinieneś poprawić aby zacząć odnosić zwycięstwa w GP3? Czy uważasz, że masz z czymś problem?

Esteban: „Nie, nie mam z niczym problemu, ale myślę, że powinniśmy poprawić nasze tempo w kwalifikacjach, generalnie jako zespół, ponieważ druga pozycja nie jest miejscem, gdzie chcemy być. Taki mamy cel na przyszłość - chcemy po prostu zacząć zdobywać pole position”.

Wojtek: Czy cokolwiek zaskoczyło cię w tym sezonie w GP3, jako że jest to twój pierwszy rok w tej serii?

Esteban: "Opony wydają się trudne w użyciu. Gdy przychodzisz tu z innej serii, to jest to pierwszą rzeczą, jakiej powinieneś się nauczyć, dlatego muszę uczyć się szybko. Jednak jeśli już je zrozumiesz, przyjemnie ci się z nimi pracuje”.

Wojtek: Masz 19 lat i zdążyłeś już osiągnąć wiele sukcesów, chociażby z uwagi na fakt, że prowadziłeś trzy różne samochody Formuły 1, z trzech różnych zespołów, a także wygrałeś wiele juniorskich serii. Czy jesteś w 100% usatysfakcjonowany w związku z tym, gdzie teraz jesteś?

Esteban: "Tak, zdecydowanie. Jestem bardzo szczęśliwy z powodu mojej obecnej sytuacji. Jestem w bardzo dobrej pozycji na przyszłość, ale to nie zmienia faktu, że nadal muszę walczyć, tak jak każdy inny kierowca. To zawsze najważniejsza rzecz w motorsporcie”.

Wojtek: Jesteś kierowcą rozwojowym Mercedesa, więc możesz uczyć się od najlepszych kierowców na świecie. Którego z nich znasz bliżej i z którego częściej podpatrujesz podczas pracy?

Esteban: "Bliżej znam się z Nico. Częściej pracuję z nim, niż z Lewisem. Lewis to bardzo zajęty gość. Zawsze mam więcej czasu aby porozmawiać z Nico, ale kiedy mam okazję zamienić kilka słów z Lewisem, on również jest bardzo miłym człowiekiem”.

   

Wojtek: Jako wschodząca gwiazda francuskiego motorsportu, co możesz powiedzieć na temat powrotu Renault do stawki Formuły 1?

Esteban: "Nie znam żadnych szczegółów w tej sprawie. Wiem tyle samo co wszyscy z tego świata, ponieważ moja wiedza ogranicza się do tego, co przeczytam w Internecie”.

Wojtek: Widzisz się w tej ekipie za kilka lat?

Esteban: "W tym momencie nie, ponieważ mam kontrakt z Mercedesem i nie zamierzam w tej kwestii niczego zmieniać”.

Wojtek: Co jest najważniejszą rzeczą, jakiej kierowca wyścigowy musi się nauczyć na przestrzeni startów w juniorskich seriach, aby być w stanie rywalizować w Formule 1 i odnosić tam sukcesy?

Esteban: "Myślę, że w tym momencie opony są kluczem do sukcesu w F1. Jeśli wiesz jak zarządzać oponami na przestrzeni wyścigu, a do tego umiesz wykręcić dobry czas w kwalifikacjach, będziesz szybki w F1”.

Wojtek: A co z cechami osobowości, jak na przykład pokora?

Esteban: "To zawsze jest coś takiego, o co powinieneś pytać innych ludzi. Z własnej perspektywy, jako kierowca wyścigowy, nie możesz oceniać co jest dobre, a co złe, albo przynajmniej ja jeszcze tego nie potrafię. To na pewno przychodzi z doświadczeniem”.

Wojtek: Masz jakąś osobę, którą uważasz za wzór i starasz się postępować tam samo w swojej karierze?

Esteban: "Śledzę poczynania wszystkich wielkich sportowców i próbuję się od nich jak najwięcej nauczyć. Wszystkich najlepszych kierowców z Formuły 1, kierowców motocykli, biegaczy, pływaków, wszystkich. Staram się oglądać jak najwięcej filmów dokumentalnych o nich i uczyć się wszystkiego, czego się da”.

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race