Supersezon Fernando Alonso

Duże poruszenie wywołała we wtorek informacja o tym, że dwukrotny mistrz świata Fernando Alonso nie pozostanie w Formule 1 na kolejny sezon. Hiszpan nie ogłosił swoich planów na przyszłość, lecz jak doskonale wiadomo, jest zainteresowany dużymi wyścigami. Zakładając, że Alonso nie będzie mieć problemów ze znalezieniem dla siebie miejsca w którymkolwiek z nich, jego przyszłoroczny kalendarz mógłby przypominać marzenie każdego fana sportu.

Długodystansowe Mistrzostwa Świata

Zaczynając od tego, co pewne – Alonso jest związany z fabrycznym zespołem LMP1 Toyoty i weźmie w przyszłym roku udział w przynajmniej trzech wyścigach długodystansowych – 1000 mil Sebring, 6h Spa-Francorchamps i 24h Le Mans.

IndyCar

Kiedy Alonso pojawił się na starcie ubiegłorocznego wyścigu Indianapolis 500, dał wszystkim do zrozumienia, że chce zapisać się w historii jako drugi kierowca, który zdobędzie potrójną koronę sportów motorowych. Po zwycięstwie w Le Mans, Indy stanowi jedyną przeszkodę na drodze do tego celu.

Bez obaw o kolizję terminu z wyścigami Formuły 1, nie ma praktycznie żadnych wątpliwości w związku z tym, że Alonso wystartuje w przyszłorocznym Indianapolis 500 – pytanie jednak z kim i czy będzie to jego jedyny występ w IndyCar. Program McLarena byłby logiczną opcją, z tym że nadal nie jest on przesądzony, a czas nie działa na korzyść brytyjskiego producenta.

Jeśli zespół Andretti Autosport nawiąże współpracę z Harding Racing, McLaren może stanąć przed koniecznością znalezienia nowego partnera – tu wymienia się ekipę Eda Carpentera, którego ojczym Tony George jest przyjacielem Zaka Browna. Byłaby to świetna opcja gdyby Alonso – przynajmniej na początku – nie był zainteresowany wyścigami owalnymi, bowiem tylko na nich startuje Carpenter i mogliby zmieniać się za kierownicą, a na czas Indy 500 wystawić dodatkowy samochód.

IMSA Endurance Cup

Na początku tego roku Alonso był częścią zespołu LMP2 United Autosports Zaka Browna w trakcie wyścigu 24h Daytona. Hiszpan bardzo pozytywnie oceniał to doświadczenie i mógłby nie tylko wystartować tam ponownie, ale rozszerzyć swój program o 12h Sebring, 6h Watkins Glen oraz 10-godzinny wyścig Petit Le Mans na torze Road Atlanta. Cykl wyścigów długodystansowych niewątpliwie stracił jednak na atrakcyjności, bowiem IMSA zdecydowała się podzielić stawkę prototypów i maszyny LMP2 nie będą już częścią czołowej klasy, pozbawiając Alonso szansy na zwycięstwo w klasyfikacji generalnej.

Intercontinental GT Challenge

Jeśli McLaren będzie chciał wykorzystać Fernando Alonso poza swoim programem IndyCar (o ile do niego dojdzie), jedyną opcją są wyścigi GT3. Najciekawszy obecnie cykl Intercontinental GT Challenge składa się z pięciu niezwykle interesujących wyścigów – uwielbianego przez wszystkich 12h Bathurst, stosunkowo nowego 8h Laguna Seca, słynnego 24h Spa-Francorchamps, 10h Suzuka oraz 9h Kyalami, będącego największym wyścigiem długodystansowym w Afryce. Nietrudno byłoby dołączyć do tego programu np. wyścigu 24h Nürburgring czy rundy Blancpain GT Series w Barcelonie.

Bathurst 1000

Największy australijski wyścig pozostaje stosunkowo nieznany poza rodzimym kontynentem, szczególnie po tym jak zlikwidowano wymóg startu zagranicznych kierowców w innej rundzie Supercars na ulicach Gold Coast, i mógłby wiele zyskać na starcie Alonso. Zak Brown został niedawno udziałowcem jednego z zespołów, zatem takie przedsięwzięcie byłoby łatwe do zrealizowania.

Podsumowanie

Fernando Alonso ma w rękach wszystkie karty i zapewne tylko on wie, co zamierza robić w przyszłym roku. Ze względu na jego fascynację IndyCar oraz dobre relacje z szefem McLarena Zakiem Brownem, można stworzyć listę 24 wyścigów, które Hiszpan mógłby rozważyć przy planowaniu swojego kolejnego sezonu.

26-27.01 IMSA 24h Daytona
3.02 IGTC 12 Bathurst
10.03 IndyCar St. Petersburg
15.03 WEC 1000 mil Sebring
16.03 IMSA 12h Sebring
marzec/kwiecień IGTC 8h Laguna Seca
14.04 IndyCar Long Beach
21.04 IndyCar Barber
4.05 WEC 6h Spa-Francorchamps
11.05 IndyCar GP of Indy
26.05 IndyCar Indianapolis 500
1-2.06 IndyCar Dual in Detroit
15-16.06 WEC 24h Le Mans
22-23.06 24h Nürburgring
30.06 IMSA 6h Watkins Glen
14.07 IndyCar Toronto
27-28.07 24h Spa-Francorchamps
25.08 IGTC 10h Suzuka
1.09 IndyCar Portland
22.09 IndyCar Laguna Seca
29.09 BGTS Barcelona
6.10 Supercars Bathurst 1000
12.10 IMSA Petit Le Mans
3.11 IGTC 9h Kyalami

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league