NASCAR
/ Aktualności


#67: Corey Heim, 23XI Racing, Robinhood Toyota Camry
© 2026 Nickolas Wolf
Paweł Rychlik

Heim partnerem Reddicka i Wallace'a od przyszłego sezonu

Corey Heim od sezonu 2027 będzie ścigał się na pełen etat w NASCAR Cup Series jako kierowca samochodu z nr 35 zespołu 23XI Racing. 


Kyle Busch
© Penske Entertainment: Chris Jones
Paweł Rychlik

NASCAR i Richard Childress Racing zdecydowały o usunięciu Buscha z klasyfikacji kierowców

Przed wyścigiem Cracker Barrel 400 na Nashville Superspeedway zespół Richard Childress Racing wraz z władzami serii zdecydował o usunięciu Kyle'a Buscha z klasyfikacji kierowców.


Daniel Suárez
© Spire Motorsports
Paweł Rychlik

Coca-Cola 600 dla Suáreza. Meksykanin triumfował w skróconej rywalizacji

Tegoroczna edycja wyścigu Coca-Cola 600 była inna niż wszystkie, niestety w negatywnym aspekcie. W czwartek przed wyścigiem odszedł Kyle Busch, aktywny kierowca, dwukrotny mistrz NASCAR Cup Series. Zmarł wskutek zapalenia płuc, które przerodziło się w sepsę.

NASCAR oddało hołd Buschowi przed rozpoczęciem wyścigu w obecności jego dzieci, żony, rodziców i brata.

Następnie kierowcy wyjechali na okrążenia rozgrzewkowe. Aby ponownie uhonorować zmarłego kierowcę, utworzyli formację missing man polegającą na braku jednego samochodu w pierwszym rzędzie.

Dla środowiska motorsportowego śmierć Kyle’a wciąż jest szokiem, hołd zmarłemu kierowcy oddawano także podczas wyścigu Indianapolis 500, a pod siedzibą jego dawnych zespołów ludzie przynoszą kwiaty i różnorakie pamiątki związane z Buschem.

Jeżeli chodzi już o samą rywalizację, to ta rozpoczęła się z Tylerem Reddickiem i Ty’em Gibbsem w pierwszym rzędzie.

Na 8. okrążeniu ponownie oddano hołd Buschowi, to właśnie z tym numerem rywalizował Kyle od 2023 roku, kiedy to przeszedł do Richard Childress Racing. Sam zespół wcześniej ogłosił, że wycofuje ten numer z użycia. W wyścigu Coca-Cola 600 za Buscha wystartował Austin Hill (taka decyzja zapadła jeszcze przed śmiercią Kyle'a, gdy ten trafił do szpitala), jednak z numerem 33.

Pierwsza neutralizacja w wyścigu miała miejsce na 35. okrążeniu. Josh Berry stracił panowanie nad pojazdem i zawadził o barierę w zakręcie numer 2.

Żółta flaga została wykorzystana przez kierowców na zjazd do boksu, restart nastąpił na 40. okrążeniu. Gibbs w trakcie pit stopów spadł na trzecią pozycję. Natomiast w pierwszym rzędzie zameldowali się Tyler Reddick i Chase Briscoe.

Na 53. okrążeniu doszło do wypadku. Austin Cindric obrócił się w zakręcie numer 2, a Connor Zilisch chcąc uniknąć kontaktu, także stracił panowanie nad swoim pojazdem i zderzył się z kierowcą Team Penske.

Kierowcy będący na okrążeniu lidera, z wyjątkiem Rossa Chastaina zjechali do boksu, stawka znacząco się przetasowała. Z pierwszego rzędu wznawiali rzecz jasna Chastain, a także Ryan Preece. Reddick i Briscoe restartowali odpowiednio z 5. i 6. pozycji.

Niestety na wznowieniu Bubba Wallace zderzył się z Williamem Byronem. Szczęśliwie obyło się bez neutralizacji, a liderem wyścigu został Zane Smith. Na drugą pozycję awansował Reddick.

Na 87. okrążeniu Denny Hamlin wyprzedził Reddicka, a trzy kółka później doszło do neutralizacji.

Wznowienie rywalizacji nastąpiło na 96. okrążeniu, z pięcioma kółkami do końca pierwszego segmentu. W pierwszym rzędzie ustawili się Michael McDowell i John Hunter Nemechek, ponieważ ta dwójka, w przeciwieństwie do reszty kierowców na okrążeniu lidera, nie zjechała do boksów.

Była to jednak zła decyzja – obaj kierowcy nie zdobyli żadnego punktu za segment, a sam etap padł łupem Larsona przed Briscoe’em i Reddickiem. Czołową piątkę uzupełnili Denny Hamlin i Erik Jones.

Start drugiego segmentu wyścigowym tempem nastąpił na 109. okrążeniu z Larsonem i Briscoe’em w pierwszym rzędzie i to ten drugi objął prowadzenie.

Na 143. okrążeniu Hamlin został nowym liderem wyścigu, następnie zaczęły się zjazdy do boksów w warunkach zielonej flagi. Po nich w czołówce niewiele się zmieniło – liderem pozostał Hamlin przed Briscoe’em.

Drugi segment tradycyjnie już zakończył się na 200. okrążeniu z 400. Zwyciężył w nim Hamlin, a drugi był Gibbs, który wyprzedził ostatecznie trzeciego Briscoe’a. Reddick i Larson uzupełnili czołową piątkę.

Z racji tego, że Coca-Cola 600, podobnie jak Indianapolis 500, tradycyjnie odbywa się w trakcie Memorial Day Weekend, nie brakuje tradycji – jedną z nich jest zjechanie do boksu, zatrzymanie się i oddanie hołdu mężczyznom i kobietom, którzy kiedykolwiek służyli w armii.

Trzeci segment wyścigowym tempem ruszył na 208. Okrążeniu z Hamlinem i Briscoe’em w pierwszym rzędzie.

Dwa okrążenia później Katherine Legge, która planowała podjęcie Double Duty (niestety w wyścigu Indianapolis 500 uczestniczyła w wypadku), straciła prawe przednie koło. Element ten wytoczył się na tor i wymusił neutralizację.

Wyścig wznowiono na 216. okrążeniu, a w pierwszym rzędzie ponownie ustawili się Hamlin i Briscoe, jednak żaden z nich nie objął prowadzenia – to miano przypadło Reddickowi. Kierowcy przez chwilę jechali w trzech liniach, ale ostatecznie to reprezentant 23XI Racing znalazł się na czele.

Pod koniec segmentu rozegrała się zacięta walka o pierwszą pozycję. Po serii widowiskowych pojedynków Bell (dysponujący świeższymi oponami) wysunął się na prowadzenie, podczas gdy Reddick, wcześniej lider wyścigu, zaczął szybko tracić pozycje z powodu mocno zużytego ogumienia.

Ostatecznie trzeci etap padł łupem Bella. Za nim finiszowali kolejno Gibbs, Briscoe, Larson i Reddick zamykający czołową piątkę. Nie był to jednak koniec rywalizacji – trzeci segment zakończył się na 300. okrążeniu z 400, a przed zawodnikami pozostawał finałowy etap. Coca-Cola 600 to najdłuższy wyścig dla pojedynczego kierowcy w najważniejszych seriach motorsportowych, a ponieważ NASCAR stosuje segmenty, wyścig podzielony jest na cztery części, co oznacza, że właśnie podczas tej rundy Cup Series można zdobyć najwięcej punktów.

Finałowy segment wyścigowym tempem ruszył na 313. okrążeniu, z Bellem i Gibbsem w pierwszym rzędzie. Po restarcie na czoło stawki wysunął się Gibbs. Chwilę później doszło jednak do incydentu z udziałem Chastaina, którego Stenhouse uderzył w tył pojazdu, obracając go i posyłając w barierę.

Neutralizacja spowodowała różne strategie. Ty Gibbs i Shane van Gisbergen pozostali na torze bez wizyty w boksach, Larson przewodził kierowcom zmieniającym jedynie dwie opony, a Reddick stanął na czele grupy wybierającej komplet świeżego ogumienia.

Po wznowieniu wyścigu SvG wysunął się na prowadzenie. Niedługo później za liderami doszło do wypadku – Briscoe zahaczył o Bueschera, który następnie uderzył w Preece’a. W zdarzenie zostął uwikłany także Berry.

Po dłuższej neutralizacji i uprzątnięciu toru rywalizacja została wznowiona. Bell szybko wyprzedził Van Gisbergena, który z każdym kolejnym okrążeniem tracił tempo i stopniowo spadał w klasyfikacji.

Na czele trwał pościg Hamlina za Bellem, a tuż za nimi utrzymywał się Reddick.

W wyniku uderzenia pioruna w okolicy NASCAR zdecydowało się wywiesić żółtą flagę, choć sam wyścig nie został zatrzymany. Większość kierowców zjechała wtedy do alei serwisowej, a Suárez dzięki strategii z wymianą tylko dwóch opon objął prowadzenie.

Po restarcie, na 41 okrążeń przed końcem, Suárez niespodziewanie skutecznie bronił pierwszej pozycji. Udanie zablokował próbę ataku Bella, po czym jedno okrążenie później ogłoszono neutralizację z powodu lekkiego deszczu.

Po kilku przerwach i restartach ściganie wróciło do normalnego rytmu, jednak kierowcy Toyoty skupili się na walce między sobą, co pozwoliło Suárezowi zbudować przewagę nad rywalami.

Na 29 okrążeń przed końcem ponownie rozpadał się deszcz, co doprowadziło do wywieszenia czerwonej flagi. Gdy opady się nasiliły, NASCAR zdecydowało o zakończeniu wyścigu przed planowanym finiszem. Zgodnie z przepisami, jeśli kierowcy przejadą co najmniej połowę dystansu, wyścig uznaje się za ważny i może zostać zakończony z pełną pulą punktów.

Bell zakończył rywalizację na drugim miejscu, a Hamlin uplasował się na trzecim. Lider klasyfikacji i zdobywca pole position, Tyler Reddick, wraz z Larsonem uzupełnili czołową piątkę.

Szóste miejsce zajął Ty Gibbs, który dodatkowo zdobył punkt za najszybsze okrążenie. Czołową dziesiątkę uzupełnili Ryan Blaney, Joey Logano, William Byron i Zane Smith.

Warto wyróżnić wynik Shane’a van Gisbergena. Specjalista od torów drogowych zajął 11. pozycję, a dodatkowo zdobywał punkty w pierwszych trzech segmentach.

W klasyfikacji kierowców nadal prowadzi Tyler Reddick, który ma przewagę około 122 punktów nad drugim Denny Hamlinem. Trzeci jest Ryan Blaney, tracący do Hamlina 52 punkty.

Kolejny wyścig odbędzie się na Nashville Superspeedway o 1:00 w poniedziałek. Rok wcześniej triumfował Ryan Blaney.


Specjalnie podświetlony pylon dla Kyle'a Buscha
© Penske Entertainment: Chris Jones

Organizatorzy Indianapolis 500 uczczą pamięć Kyle'a Buscha. Symboliczny gest na 18. okrążeniu

Organizatorzy tegorocznego Indianapolis 500 przygotowali wyjątkowy hołd dla zmarłego Kyle’a Buscha. Na 18. okrążeniu wyścigu, pylon z wynikami na Indianapolis Motor Speedway, zostanie specjalnie podświetlony, aby uczcić pamięć 2-krotnego mistrza NASCAR Cup Series.


Romain Grosjean przed Indianapolis 500 2026, IndyCar
© Penske Entertainment: Josh Hernandez

Romain Grosjean pojedzie z numerem Kyle’a Buscha podczas Indianapolis 500

Romain Grosjean wystąpi w tegorocznym Indianapolis 500 ze specjalnym hołdem dla zmarłego Kyle’a Buscha. Francuz pojedzie samochodem z numerem 18 stylizowanym na charakterystyczny projekt, z którym legenda NASCAR była związana przez większość swojej kariery.


Hołd dla Kyle'a Buscha
© Penske Entertainment: James Black
Paweł Rychlik

Rodzina Kyle'a Buscha ujawnia przyczynę śmierci

Rodzina Buscha poinformowała, że Kyle zmarł wskutek poważnego zapalenia płuc, które doprowadziło do sepsy.


#8 Kyle'a Buscha
© Richard Childress Racing
Paweł Rychlik

Richard Childress Racing wycofuje numer 8. Pozostawia go dla syna Kyle'a Buscha

Richard Childress Racing (RCR) ogłosiło, że rezygnuje z dalszego używania numeru 8 w NASCAR Cup Series.


Kyle Busch
© Penske Entertainment: James Black
Paweł Rychlik

Nie żyje Kyle Busch. Dwukrotny mistrz NASCAR Cup Series

Kyle Busch, dwukrotny mistrz NASCAR Cup Series i jeden z najwybitniejszych kierowców w historii tej serii, zmarł w czwartek w wieku 41 lat. Informację przekazały rodzina Buscha, NASCAR oraz Richard Childress Racing. Wcześniej rodzina poinfromowała o jego hospitalizacji z powodu ciężkiej choroby.


Kyle Busch
© Penske Entertainment: Chris Jones
Paweł Rychlik

Busch opuści wyścig Coca-Cola 600

Kyle Busch trafił do szpitala z powodu ciężkiej choroby i w najbliższy weekend nie weźmie udziału w wyścigu na Charlotte Motor Speedway.


Double Duty
© Hendrick Motorsports

„Double Duty” – jedno z najtrudniejszych wyzwań w motorsporcie

„Double Duty” to próba wystartowania i ukończenia tego samego dnia dwóch prestiżowych wyścigów w Stanach Zjednoczonych: Indianapolis 500 oraz Coca-Cola 600. Oba wydarzenia odbywają się tradycyjnie w weekend Memorial Day i są zaplanowane tak, aby umożliwić start w obu rywalizacjach.


© 2009-2026 ŚwiatWyścigów.pl